Vysheyshaya Liga
Belarus
League level:
First Tier
Reigning champion:
Dinamo Minsk
Record-holding champions:
BATE Borisov 15 time(s)
UEFA coefficient:
49. Pos. 6.625 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 412
- Foreigners: 76 Players 18.4%
- ø-Market value: €150k
- ø-Age: 24.5
Matchday 2 2023
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(6.) Naftan | 1:1 | Gomel (9.) | ||
Sat
Apr 1, 2023
- 1:00 PM
|
||||
530 · Sergey Gorayutin | ||||
Course of play | ||||
12' | 1:0 | |||
1:1 | 90+3' | |||
Who does the community think will win? | ||||
(4.) Zhodin | 2:1 | Smorgo (5.) | ||
Sat
Apr 1, 2023
- 3:00 PM
|
||||
220 · Igor Shumilov | ||||
Course of play | ||||
30' | 1:0 | |||
65' | 2:0 | |||
2:1 | 70' | |||
Who does the community think will win? | ||||
(12.) Isloch | 3:0 | Brest (7.) | ||
Sat
Apr 1, 2023
- 5:00 PM
|
||||
715 · Dmitriy Dmitriev | ||||
Course of play | ||||
11' | 1:0 | |||
59' | ||||
65' | 2:0 | |||
86' | 3:0 | |||
Who does the community think will win? | ||||
(11.) Slutsk | 1:1 | FK Min (3.) | ||
Sun
Apr 2, 2023
- 1:00 PM
|
||||
640 · Denis Tarasyuk | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 11' | |||
78' | 1:1 | |||
Who does the community think will win? | ||||
(10.) Neman | 0:1 | ShakhS (15.) | ||
Sun
Apr 2, 2023
- 3:00 PM
|
||||
1.100 · Viktor Shimusik | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 67' | |||
Who does the community think will win? | ||||
(8.) Slavia | 0:2 | DMinsk (1.) | ||
Sun
Apr 2, 2023
- 5:00 PM
|
||||
2.100 · Sergey Krasnikov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 38' | |||
0:2 | 67' | |||
Who does the community think will win? | ||||
(2.) BATE | 1:1 | EBGU (14.) | ||
Sun
Apr 2, 2023
- 7:00 PM
|
||||
550 · Amin Kurgkheli | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 13' | |||
53' | 1:1 | |||
Who does the community think will win? | ||||
Table Vysheyshaya Liga 2023
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo Minsk | 2 | 5 | 6 | |
2 | Torpedo Zhodino | 2 | 2 | 6 | |
3 | BATE Borisov | 2 | 2 | 4 | |
3 | FK Minsk | 2 | 2 | 4 | |
5 | Isloch | 2 | 0 | 3 | |
6 | FK Smorgon | 2 | 0 | 3 | |
7 | Naftan | 2 | -1 | 1 | |
8 | Gomel | 2 | -2 | 1 | |
9 | FK Slutsk | 2 | -1 | 1 | |
10 | Dynamo Brest | 2 | -4 | 0 | |
10 | Slavia | 2 | -4 | 0 | |
10 | Neman Grodno | 1 | -1 | 0 | |
13 | Belshina | 1 | -1 | -11 | |
14 | Energetik-BGU | 2 | 1 | -19 | |
15 | Soligorsk | 2 | 2 | -29 |