Vysheyshaya Liga
Belarus
League level:
First Tier
Reigning champion:
Dinamo Minsk
Record-holding champions:
BATE Borisov 15 time(s)
UEFA coefficient:
49. Pos. 6.625 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 412
- Foreigners: 76 Players 18.4%
- ø-Market value: €150k
- ø-Age: 24.5
Complete Vysheyshaya Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 4/11/0112:00 AM | ||||||
(14.) Molodechno-2000 | 0:4 | Slavia (1.) | ||||
(7.) Soligorsk | 1:0 | Dnepr-Transmash (9.) | ||||
(3.) Dinamo Minsk | 2:0 | Neman-Belkard (13.) | ||||
(10.) Gomel | 0:1 | BATE Borisov (6.) | ||||
(12.) Dinamo Brest | 0:2 | Belshina (4.) | ||||
(8.) Naftan | 1:2 | Torpedo-SKA (5.) | ||||
(2.) Vedrich-97 | 3:1 | Lokomotiv-96 (11.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 4/15/0112:00 AM | ||||||
(1.) Slavia | 6:0 | Lokomotiv-96 (14.) | ||||
(4.) Torpedo-SKA | 1:0 | Vedrich-97 (7.) | ||||
(2.) Belshina | 1:0 | Naftan (12.) | ||||
(3.) BATE Borisov | 2:1 | Dinamo Brest (13.) | ||||
(10.) Neman-Belkard | 0:0 | Gomel (9.) | ||||
(8.) Dnepr-Transmash | 4:3 | Dinamo Minsk (6.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 0:0 | Soligorsk (5.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/28/0112:00 AM | ||||||
(6.) Soligorsk | 1:1 | Slavia (2.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 3:1 | Molodechno-2000 (13.) | ||||
(8.) Gomel | 2:0 | Dnepr-Transmash (9.) | ||||
(14.) Dinamo Brest | 0:3 | Neman-Belkard (7.) | ||||
(12.) Naftan | 1:1 | BATE Borisov (3.) | ||||
(10.) Vedrich-97 | 0:3 | Belshina (1.) | ||||
(11.) Lokomotiv-96 | 1:0 | Torpedo-SKA (5.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/6/0112:00 AM | ||||||
(3.) Slavia | 1:1 | Torpedo-SKA (6.) | ||||
(1.) Belshina | 2:0 | Lokomotiv-96 (12.) | ||||
(2.) BATE Borisov | 3:0 | Vedrich-97 (11.) | ||||
(4.) Neman-Belkard | 5:0 | Naftan (13.) | ||||
(8.) Dnepr-Transmash | 2:0 | Dinamo Brest (14.) | ||||
(10.) Molodechno-2000 | 1:0 | Gomel (9.) | ||||
(7.) Soligorsk | 2:2 | Dinamo Minsk (5.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 5/14/0112:00 AM | ||||||
(6.) Dinamo Minsk | 0:1 | Slavia (3.) | ||||
(7.) Gomel | 3:1 | Soligorsk (9.) | ||||
(14.) Dinamo Brest | 0:0 | Molodechno-2000 (10.) | ||||
(13.) Naftan | 0:1 | Dnepr-Transmash (5.) | ||||
(11.) Vedrich-97 | 1:5 | Neman-Belkard (4.) | ||||
(12.) Lokomotiv-96 | 0:3 | BATE Borisov (2.) | ||||
(8.) Torpedo-SKA | 0:1 | Belshina (1.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 5/22/0112:00 AM | ||||||
(3.) Slavia | 1:0 | Belshina (2.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 5:2 | Torpedo-SKA (10.) | ||||
(4.) Neman-Belkard | 1:0 | Lokomotiv-96 (12.) | ||||
(7.) Dnepr-Transmash | 0:2 | Vedrich-97 (11.) | ||||
(8.) Molodechno-2000 | 2:1 | Naftan (13.) | ||||
(6.) Soligorsk | 4:1 | Dinamo Brest (14.) | ||||
(5.) Dinamo Minsk | 3:0 | Gomel (9.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 6/9/0112:00 AM | ||||||
(12.) Dinamo Brest | 2:1 | Dinamo Minsk (7.) | ||||
(14.) Naftan | 0:3 | Soligorsk (5.) | ||||
Sun 6/10/0112:00 AM | ||||||
(8.) Gomel | 3:1 | Slavia (4.) | ||||
(11.) Vedrich-97 | 1:2 | Molodechno-2000 (6.) | ||||
(13.) Lokomotiv-96 | 1:1 | Dnepr-Transmash (9.) | ||||
(10.) Torpedo-SKA | 0:0 | Neman-Belkard (3.) | ||||
(2.) Belshina | 2:3 | BATE Borisov (1.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 6/13/0112:00 AM | ||||||
(6.) Dinamo Minsk | 1:0 | Naftan (14.) | ||||
Thu 6/14/0112:00 AM | ||||||
(5.) Slavia | 1:3 | BATE Borisov (1.) | ||||
(3.) Neman-Belkard | 2:2 | Belshina (2.) | ||||
(8.) Dnepr-Transmash | 3:1 | Torpedo-SKA (10.) | ||||
(9.) Molodechno-2000 | 0:1 | Lokomotiv-96 (11.) | ||||
(4.) Soligorsk | 1:0 | Vedrich-97 (12.) | ||||
(7.) Gomel | 1:0 | Dinamo Brest (13.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 6/21/0112:00 AM | ||||||
(11.) Dinamo Brest | 1:0 | Slavia (7.) | ||||
(14.) Naftan | 0:1 | Gomel (6.) | ||||
(13.) Vedrich-97 | 0:3 | Dinamo Minsk (5.) | ||||
(12.) Lokomotiv-96 | 1:2 | Soligorsk (3.) | ||||
(9.) Torpedo-SKA | 1:0 | Molodechno-2000 (10.) | ||||
(2.) Belshina | 2:0 | Dnepr-Transmash (8.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:1 | Neman-Belkard (4.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 6/25/0112:00 AM | ||||||
(7.) Slavia | 0:1 | Neman-Belkard (4.) | ||||
(8.) Dnepr-Transmash | 2:3 | BATE Borisov (1.) | ||||
(10.) Molodechno-2000 | 0:0 | Belshina (2.) | ||||
(5.) Soligorsk | 1:1 | Torpedo-SKA (9.) | ||||
(6.) Gomel | 0:0 | Vedrich-97 (12.) | ||||
(11.) Dinamo Brest | 3:0 | Naftan (14.) | ||||
Wed 7/4/0112:00 AM | ||||||
(3.) Dinamo Minsk | 4:0 | Lokomotiv-96 (13.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 7/1/0112:00 AM | ||||||
(14.) Naftan | 0:2 | Slavia (7.) | ||||
(12.) Vedrich-97 | 2:3 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(13.) Lokomotiv-96 | 0:1 | Gomel (4.) | ||||
(2.) Belshina | 1:0 | Soligorsk (6.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 6:3 | Molodechno-2000 (11.) | ||||
(5.) Neman-Belkard | 0:1 | Dnepr-Transmash (8.) | ||||
Fri 8/10/0112:00 AM | ||||||
(9.) Torpedo-SKA | 0:0 | Dinamo Minsk (3.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 7/5/0112:00 AM | ||||||
(6.) Slavia | 4:2 | Dnepr-Transmash (8.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 0:3 | Neman-Belkard (3.) | ||||
(4.) Soligorsk | 1:0 | BATE Borisov (1.) | ||||
(7.) Gomel | 2:3 | Torpedo-SKA (9.) | ||||
(14.) Naftan | 2:0 | Vedrich-97 (12.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 3:1 | Lokomotiv-96 (13.) | ||||
Wed 7/25/0112:00 AM | ||||||
(5.) Dinamo Minsk | 0:1 | Belshina (2.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/14/0112:00 AM | ||||||
(12.) Lokomotiv-96 | 4:0 | Naftan (14.) | ||||
(9.) Torpedo-SKA | 1:0 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(2.) Belshina | 1:0 | Gomel (7.) | ||||
(3.) Neman-Belkard | 1:0 | Soligorsk (6.) | ||||
(8.) Dnepr-Transmash | 4:2 | Molodechno-2000 (11.) | ||||
Wed 8/1/0112:00 AM | ||||||
(1.) BATE Borisov | 1:3 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
Wed 8/22/0112:00 AM | ||||||
(13.) Vedrich-97 | 0:1 | Slavia (5.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/28/0112:00 AM | ||||||
(3.) Slavia | 4:0 | Molodechno-2000 (12.) | ||||
(9.) Dnepr-Transmash | 2:2 | Soligorsk (6.) | ||||
(4.) Neman-Belkard | 1:1 | Dinamo Minsk (5.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:0 | Gomel (8.) | ||||
(7.) Torpedo-SKA | 2:1 | Naftan (14.) | ||||
(11.) Lokomotiv-96 | 2:0 | Vedrich-97 (13.) | ||||
Sun 7/29/0112:00 AM | ||||||
(2.) Belshina | 3:2 | Dinamo Brest (10.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/4/0112:00 AM | ||||||
(11.) Lokomotiv-96 | 0:4 | Slavia (3.) | ||||
(13.) Vedrich-97 | 1:2 | Torpedo-SKA (6.) | ||||
(14.) Naftan | 1:3 | Belshina (1.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 1:0 | BATE Borisov (2.) | ||||
(8.) Gomel | 2:1 | Neman-Belkard (4.) | ||||
(5.) Soligorsk | 4:1 | Molodechno-2000 (12.) | ||||
Sun 8/5/0112:00 AM | ||||||
(7.) Dinamo Minsk | 0:1 | Dnepr-Transmash (9.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/17/0112:00 AM | ||||||
(3.) Slavia | 2:0 | Soligorsk (7.) | ||||
(2.) BATE Borisov | 4:1 | Naftan (14.) | ||||
Sat 8/18/0112:00 AM | ||||||
(12.) Molodechno-2000 | 1:3 | Dinamo Minsk (6.) | ||||
(9.) Dnepr-Transmash | 0:0 | Gomel (8.) | ||||
(4.) Neman-Belkard | 3:1 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(1.) Belshina | 2:0 | Vedrich-97 (13.) | ||||
(5.) Torpedo-SKA | 5:0 | Lokomotiv-96 (11.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/8/0112:00 AM | ||||||
(13.) Vedrich-97 | 0:3 | BATE Borisov (2.) | ||||
Mon 9/10/0112:00 AM | ||||||
(5.) Torpedo-SKA | 2:0 | Slavia (3.) | ||||
(11.) Lokomotiv-96 | 1:1 | Belshina (1.) | ||||
(14.) Naftan | 1:2 | Neman-Belkard (4.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 0:0 | Dnepr-Transmash (9.) | ||||
(7.) Gomel | 3:0 | Molodechno-2000 (12.) | ||||
(6.) Dinamo Minsk | 2:0 | Soligorsk (8.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/15/0112:00 AM | ||||||
(2.) BATE Borisov | 2:0 | Lokomotiv-96 (12.) | ||||
Sun 9/16/0112:00 AM | ||||||
(4.) Slavia | 0:0 | Dinamo Minsk (5.) | ||||
(7.) Soligorsk | 3:1 | Gomel (8.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 1:0 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(9.) Dnepr-Transmash | 1:1 | Naftan (14.) | ||||
(3.) Neman-Belkard | 2:0 | Vedrich-97 (13.) | ||||
(1.) Belshina | 3:1 | Torpedo-SKA (6.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/22/0112:00 AM | ||||||
(1.) Belshina | 2:0 | Slavia (5.) | ||||
(12.) Lokomotiv-96 | 1:1 | Neman-Belkard (3.) | ||||
(13.) Vedrich-97 | 1:2 | Dnepr-Transmash (8.) | ||||
(14.) Naftan | 0:1 | Molodechno-2000 (11.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 2:1 | Soligorsk (7.) | ||||
(9.) Gomel | 0:4 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
Tue 10/30/0112:00 AM | ||||||
(6.) Torpedo-SKA | 1:4 | BATE Borisov (2.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 9/30/0112:00 AM | ||||||
(5.) Slavia | 0:0 | Gomel (9.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 1:1 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(6.) Soligorsk | 3:0 | Naftan (14.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 2:0 | Vedrich-97 (13.) | ||||
(8.) Dnepr-Transmash | 1:1 | Lokomotiv-96 (12.) | ||||
(3.) Neman-Belkard | 1:0 | Torpedo-SKA (7.) | ||||
Mon 10/1/0112:00 AM | ||||||
(2.) BATE Borisov | 0:1 | Belshina (1.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 10/10/0112:00 AM | ||||||
(2.) BATE Borisov | 3:2 | Slavia (6.) | ||||
(1.) Belshina | 0:0 | Neman-Belkard (3.) | ||||
(7.) Torpedo-SKA | 0:0 | Dnepr-Transmash (9.) | ||||
(12.) Lokomotiv-96 | 1:1 | Molodechno-2000 (11.) | ||||
(13.) Vedrich-97 | 0:3 | Soligorsk (5.) | ||||
(14.) Naftan | 1:2 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 0:3 | Gomel (8.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 10/18/0112:00 AM | ||||||
(6.) Slavia | 2:3 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(7.) Gomel | 2:0 | Naftan (14.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 4:1 | Vedrich-97 (13.) | ||||
(5.) Soligorsk | 0:0 | Lokomotiv-96 (12.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 1:1 | Torpedo-SKA (8.) | ||||
(9.) Dnepr-Transmash | 0:3 | Belshina (1.) | ||||
(3.) Neman-Belkard | 4:2 | BATE Borisov (2.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 10/22/0112:00 AM | ||||||
(4.) Neman-Belkard | 1:1 | Slavia (7.) | ||||
(2.) BATE Borisov | 2:0 | Dnepr-Transmash (9.) | ||||
(1.) Belshina | 2:0 | Molodechno-2000 (11.) | ||||
(8.) Torpedo-SKA | 0:2 | Soligorsk (5.) | ||||
(12.) Lokomotiv-96 | 1:3 | Dinamo Minsk (3.) | ||||
(14.) Vedrich-97 | 2:4 | Gomel (6.) | ||||
(13.) Naftan | 2:1 | Dinamo Brest (10.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/26/0112:00 AM | ||||||
(5.) Soligorsk | 4:2 | Belshina (1.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 2:1 | BATE Borisov (2.) | ||||
(3.) Dinamo Minsk | 3:1 | Torpedo-SKA (8.) | ||||
(9.) Dnepr-Transmash | 0:2 | Neman-Belkard (4.) | ||||
(7.) Slavia | 3:0 | Naftan (14.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 0:0 | Vedrich-97 (13.) | ||||
(6.) Gomel | 5:0 | Lokomotiv-96 (12.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/3/0112:00 AM | ||||||
(2.) BATE Borisov | 0:0 | Soligorsk (5.) | ||||
(1.) Belshina | 1:2 | Dinamo Minsk (3.) | ||||
(4.) Neman-Belkard | 3:0 | Molodechno-2000 (11.) | ||||
(9.) Dnepr-Transmash | 1:2 | Slavia (6.) | ||||
(8.) Torpedo-SKA | 0:0 | Gomel (7.) | ||||
(12.) Lokomotiv-96 | 0:0 | Dinamo Brest (10.) | ||||
(14.) Vedrich-97 | 0:3 | Naftan (13.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 11/7/0112:00 AM | ||||||
(2.) Dinamo Minsk | 2:0 | BATE Borisov (3.) | ||||
(5.) Soligorsk | 4:1 | Neman-Belkard (4.) | ||||
(7.) Gomel | 3:2 | Belshina (1.) | ||||
(6.) Slavia | 6:3 | Vedrich-97 (14.) | ||||
(13.) Naftan | 2:1 | Lokomotiv-96 (12.) | ||||
(10.) Dinamo Brest | 1:3 | Torpedo-SKA (8.) | ||||
(11.) Molodechno-2000 | 2:1 | Dnepr-Transmash (9.) |