Copa de la Liga Profesional de Fútbol
Argentina
League level:
First Tier
Reigning champion:
Club Estudiantes de La Plata
Record-holding champions:
CA Boca Juniors 2 time(s)
- Number of teams: 28 teams
- Players: 814
- Foreigners: 131 Players 16.1%
- ø-Market value: €1.04m
- ø-Age: 26.7
- Most valuable player: Claudio Echeverri €15.00m
Complete Copa de la Liga Profesional de Fútbol schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 1/25/2411:00 PM | ||||||
(10.) Instituto ACC | 0:0 | Dep. Riestra (11.) | ||||
(8.) Tigre | 0:0 | Sarmiento Junin (9.) | ||||
Fri 1/26/241:15 AM | ||||||
(8.) Atl. Tucumán | 1:1 | Rosario Central (7.) | ||||
(12.) Central Córdoba | 0:1 | Newell's (4.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(9.) Barracas C. | 1:1 | Vélez Sarsfield (5.) | ||||
11:00 PM | ||||||
(12.) CA Talleres | 0:1 | Gimnasia (2.) | ||||
Sat 1/27/241:15 AM | ||||||
(14.) Banfield | 0:2 | Huracán (1.) | ||||
(13.) Ind. Rivadavia | 0:1 | Independiente (3.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(13.) San Lorenzo | 0:2 | Lanús (2.) | ||||
11:00 PM | ||||||
(7.) Platense | 0:0 | Boca Juniors (6.) | ||||
Sun 1/28/241:00 AM | ||||||
(10.) Racing Club | 0:1 | Unión Santa Fe (5.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(1.) Godoy Cruz | 2:0 | Defensa (14.) | ||||
11:00 PM | ||||||
(4.) River Plate | 1:1 | Argentinos Jrs. (6.) | ||||
Mon 1/29/241:00 AM | ||||||
(3.) Estudiantes LP | 1:0 | Belgrano (11.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 1/30/241:00 AM | ||||||
(2.) Instituto ACC | 3:0 | Atl. Tucumán (14.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(5.) Huracán | 1:2 | CA Talleres (8.) | ||||
11:15 PM | ||||||
(6.) Gimnasia | 2:3 | Ind. Rivadavia (7.) | ||||
(9.) Rosario Central | 0:0 | Banfield (12.) | ||||
Wed 1/31/241:30 AM | ||||||
(6.) Lanús | 0:2 | Newell's (2.) | ||||
(10.) Vélez Sarsfield | 0:1 | Independiente (1.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(4.) Argentinos Jrs. | 2:0 | Dep. Riestra (13.) | ||||
9:45 PM | ||||||
(5.) Defensa | 3:0 | Platense (12.) | ||||
11:15 PM | ||||||
(10.) Belgrano | 1:1 | San Lorenzo (11.) | ||||
Thu 2/1/2412:00 AM | ||||||
(4.) Racing Club | 3:0 | Tigre (13.) | ||||
1:30 AM | ||||||
(11.) Barracas C. | 0:2 | River Plate (3.) | ||||
11:00 PM | ||||||
(8.) Boca Juniors | 1:1 | Sarmiento Junin (9.) | ||||
Fri 2/2/241:30 AM | ||||||
(7.) Unión Santa Fe | 0:1 | Estudiantes LP (3.) | ||||
(14.) Central Córdoba | 0:2 | Godoy Cruz (1.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/3/2411:00 PM | ||||||
(6.) Independiente | 0:1 | Gimnasia (5.) | ||||
Sun 2/4/241:15 AM | ||||||
(4.) Ind. Rivadavia | 2:0 | Huracán (9.) | ||||
(3.) CA Talleres | 4:1 | Rosario Central (10.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(12.) Dep. Riestra | 0:1 | Barracas C. (8.) | ||||
11:15 PM | ||||||
(1.) River Plate | 5:0 | Vélez Sarsfield (14.) | ||||
Mon 2/5/2412:30 AM | ||||||
(7.) Platense | 1:0 | Central Córdoba (14.) | ||||
1:30 AM | ||||||
(2.) Newell's | 1:0 | Belgrano (12.) | ||||
9:30 PM | ||||||
(1.) Godoy Cruz | 1:0 | Lanús (9.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(11.) San Lorenzo | 0:0 | Unión Santa Fe (6.) | ||||
11:45 PM | ||||||
(13.) Tigre | 0:2 | Boca Juniors (4.) | ||||
Tue 2/6/241:30 AM | ||||||
(3.) Estudiantes LP | 0:0 | Racing Club (5.) | ||||
2:00 AM | ||||||
(13.) Banfield | 0:2 | Instituto ACC (2.) | ||||
11:00 PM | ||||||
(10.) Sarmiento Junin | 2:3 | Defensa (8.) | ||||
Wed 2/7/241:00 AM | ||||||
(11.) Atl. Tucumán | 0:0 | Argentinos Jrs. (7.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 2/8/2411:30 PM | ||||||
Rosario Central | 1:0 | Ind. Rivadavia | ||||
Fri 2/9/241:15 AM | ||||||
Huracán | 0:0 | Independiente | ||||
11:00 PM | ||||||
Unión Santa Fe | 1:3 | Newell's | ||||
Estudiantes LP | 2:0 | Tigre | ||||
Sat 2/10/241:15 AM | ||||||
Vélez Sarsfield | 3:1 | Gimnasia | ||||
Racing Club | 4:1 | San Lorenzo | ||||
9:00 PM | ||||||
Argentinos Jrs. | 4:2 | Banfield | ||||
11:15 PM | ||||||
Boca Juniors | 0:0 | Defensa | ||||
Sun 2/11/241:30 AM | ||||||
Belgrano | 0:1 | Godoy Cruz | ||||
Central Córdoba | 3:0 | Sarmiento Junin | ||||
9:00 PM | ||||||
Dep. Riestra | 0:3 | River Plate | ||||
11:00 PM | ||||||
Lanús | 3:0 | Platense | ||||
Mon 2/12/241:00 AM | ||||||
Barracas C. | 2:0 | Atl. Tucumán | ||||
11:00 PM | ||||||
Instituto ACC | 2:2 | CA Talleres |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 2/13/241:00 AM | ||||||
Newell's | 0:4 | Racing Club | ||||
9:00 PM | ||||||
San Lorenzo | 1:1 | Estudiantes LP | ||||
11:15 PM | ||||||
Gimnasia | 3:1 | Huracán | ||||
Wed 2/14/241:30 AM | ||||||
Godoy Cruz | 0:0 | Unión Santa Fe | ||||
Independiente | 1:0 | Rosario Central | ||||
9:00 PM | ||||||
Sarmiento Junin | 0:1 | Lanús | ||||
Tigre | 0:1 | Defensa | ||||
11:15 PM | ||||||
Banfield | 0:0 | Barracas C. | ||||
Boca Juniors | 2:0 | Central Córdoba | ||||
Thu 2/15/241:30 AM | ||||||
Atl. Tucumán | 0:0 | River Plate | ||||
9:00 PM | ||||||
Dep. Riestra | 1:2 | Vélez Sarsfield | ||||
11:00 PM | ||||||
Platense | 1:1 | Belgrano | ||||
Fri 2/16/241:00 AM | ||||||
Ind. Rivadavia | 0:2 | Instituto ACC | ||||
1:30 AM | ||||||
CA Talleres | 2:1 | Argentinos Jrs. |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/17/249:00 PM | ||||||
San Lorenzo | 2:0 | Tigre | ||||
11:00 PM | ||||||
Racing Club | 0:2 | Godoy Cruz | ||||
Sun 2/18/241:00 AM | ||||||
Rosario Central | 2:1 | Gimnasia | ||||
9:00 PM | ||||||
Vélez Sarsfield | 1:0 | Huracán | ||||
Instituto ACC | 0:2 | Independiente | ||||
11:15 PM | ||||||
River Plate | 1:1 | Banfield | ||||
Mon 2/19/241:30 AM | ||||||
Lanús | 2:1 | Boca Juniors | ||||
9:00 PM | ||||||
Dep. Riestra | 1:0 | Atl. Tucumán | ||||
11:15 PM | ||||||
Estudiantes LP | 2:0 | Newell's | ||||
Barracas C. | 2:1 | CA Talleres | ||||
Tue 2/20/241:30 AM | ||||||
Unión Santa Fe | 0:0 | Platense | ||||
Belgrano | 4:1 | Sarmiento Junin | ||||
9:00 PM | ||||||
Argentinos Jrs. | 2:1 | Ind. Rivadavia | ||||
Wed 2/21/2412:00 AM | ||||||
Defensa | 1:1 | Central Córdoba |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/24/249:00 PM | ||||||
Independiente | 0:1 | Racing Club | ||||
11:30 PM | ||||||
Huracán | 0:0 | San Lorenzo | ||||
Belgrano | 2:2 | CA Talleres | ||||
Sun 2/25/242:00 AM | ||||||
Unión Santa Fe | 4:1 | Ind. Rivadavia | ||||
Sarmiento Junin | 0:0 | Barracas C. | ||||
9:00 PM | ||||||
River Plate | 1:1 | Boca Juniors | ||||
11:30 PM | ||||||
Gimnasia | 0:0 | Estudiantes LP | ||||
11:45 PM | ||||||
Newell's | 0:1 | Rosario Central | ||||
Mon 2/26/242:00 AM | ||||||
Lanús | 1:1 | Banfield | ||||
Instituto ACC | 0:2 | Godoy Cruz | ||||
11:00 PM | ||||||
Defensa | 1:1 | Dep. Riestra | ||||
11:30 PM | ||||||
Argentinos Jrs. | 3:1 | Platense | ||||
Tue 2/27/241:30 AM | ||||||
Vélez Sarsfield | 2:2 | Tigre | ||||
1:45 AM | ||||||
Central Córdoba | 0:0 | Atl. Tucumán |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 2/29/2411:00 PM | ||||||
Gimnasia | 1:3 | Instituto ACC | ||||
Fri 3/1/241:15 AM | ||||||
Huracán | 2:0 | Rosario Central | ||||
Ind. Rivadavia | 1:3 | Barracas C. | ||||
11:00 PM | ||||||
Tigre | 1:0 | Central Córdoba | ||||
Sat 3/2/241:15 AM | ||||||
Platense | 0:0 | Racing Club | ||||
Banfield | 2:0 | Dep. Riestra | ||||
9:00 PM | ||||||
Sarmiento Junin | 1:2 | Unión Santa Fe | ||||
11:00 PM | ||||||
Atl. Tucumán | 0:0 | Vélez Sarsfield | ||||
11:15 PM | ||||||
Independiente | 2:1 | Argentinos Jrs. | ||||
Sun 3/3/241:30 AM | ||||||
CA Talleres | 2:2 | River Plate | ||||
9:00 PM | ||||||
Defensa | 0:4 | Lanús | ||||
Godoy Cruz | 1:2 | Estudiantes LP | ||||
11:15 PM | ||||||
Boca Juniors | 3:2 | Belgrano | ||||
Mon 3/4/241:30 AM | ||||||
Newell's | 2:2 | San Lorenzo |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 3/5/241:00 AM | ||||||
Instituto ACC | 2:0 | Huracán | ||||
11:00 PM | ||||||
Barracas C. | 2:2 | Independiente | ||||
Wed 3/6/2412:00 AM | ||||||
Racing Club | 0:1 | Sarmiento Junin | ||||
1:30 AM | ||||||
Vélez Sarsfield | 1:0 | Rosario Central | ||||
9:00 PM | ||||||
Argentinos Jrs. | 2:0 | Gimnasia | ||||
11:15 PM | ||||||
Estudiantes LP | 1:2 | Platense | ||||
Unión Santa Fe | 1:0 | Boca Juniors | ||||
Thu 3/7/241:30 AM | ||||||
Atl. Tucumán | 0:3 | Banfield | ||||
River Plate | 2:0 | Ind. Rivadavia | ||||
9:00 PM | ||||||
Dep. Riestra | 0:1 | CA Talleres | ||||
11:00 PM | ||||||
Lanús | 0:1 | Central Córdoba | ||||
Fri 3/8/241:15 AM | ||||||
Belgrano | 1:1 | Defensa | ||||
Newell's | 1:0 | Tigre | ||||
Thu 3/21/2411:00 PM | ||||||
San Lorenzo | 1:0 | Godoy Cruz |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/9/249:00 PM | ||||||
Sarmiento Junin | 3:1 | Estudiantes LP | ||||
Gimnasia | 2:0 | Barracas C. | ||||
11:15 PM | ||||||
Independiente | 1:1 | River Plate | ||||
Sun 3/10/241:30 AM | ||||||
Rosario Central | 1:0 | Instituto ACC | ||||
Platense | 0:0 | San Lorenzo | ||||
9:00 PM | ||||||
Huracán | 1:1 | Argentinos Jrs. | ||||
Godoy Cruz | 1:1 | Newell's | ||||
11:15 PM | ||||||
Defensa | 2:1 | Unión Santa Fe | ||||
CA Talleres | 4:1 | Atl. Tucumán | ||||
Mon 3/11/241:30 AM | ||||||
Boca Juniors | 4:2 | Racing Club | ||||
11:30 PM | ||||||
Tigre | 2:3 | Lanús | ||||
Tue 3/12/241:15 AM | ||||||
Ind. Rivadavia | 1:2 | Dep. Riestra | ||||
1:45 AM | ||||||
Banfield | 1:2 | Vélez Sarsfield | ||||
Wed 3/13/241:15 AM | ||||||
Central Córdoba | 2:2 | Belgrano |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/15/248:30 PM | ||||||
Dep. Riestra | 1:0 | Independiente | ||||
Sat 3/16/241:00 AM | ||||||
Newell's | 0:0 | Platense | ||||
9:00 PM | ||||||
San Lorenzo | 1:0 | Sarmiento Junin | ||||
11:15 PM | ||||||
Racing Club | 1:1 | Defensa | ||||
Sun 3/17/241:30 AM | ||||||
Vélez Sarsfield | 1:0 | Instituto ACC | ||||
Atl. Tucumán | 2:2 | Ind. Rivadavia | ||||
8:00 PM | ||||||
Barracas C. | 1:0 | Huracán | ||||
Godoy Cruz | 1:0 | Tigre | ||||
10:30 PM | ||||||
River Plate | 3:1 | Gimnasia | ||||
Mon 3/18/241:00 AM | ||||||
Banfield | 0:0 | CA Talleres | ||||
Tue 3/19/241:00 AM | ||||||
Estudiantes LP | 1:0 | Boca Juniors | ||||
1:15 AM | ||||||
Unión Santa Fe | 2:2 | Central Córdoba | ||||
Wed 3/20/241:15 AM | ||||||
Argentinos Jrs. | 3:0 | Rosario Central | ||||
Thu 3/21/241:15 AM | ||||||
Belgrano | 0:1 | Lanús |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 3/28/241:30 AM | ||||||
Lanús | 2:2 | Unión Santa Fe | ||||
Fri 3/29/2412:00 AM | ||||||
Rosario Central | 1:2 | Barracas C. | ||||
1:00 AM | ||||||
Instituto ACC | 1:2 | Argentinos Jrs. | ||||
10:00 PM | ||||||
Defensa | 1:0 | Estudiantes LP | ||||
Tigre | 1:4 | Belgrano | ||||
Sat 3/30/2412:30 AM | ||||||
Huracán | 1:0 | River Plate | ||||
10:00 PM | ||||||
Boca Juniors | 2:1 | San Lorenzo | ||||
Sun 3/31/2412:00 AM | ||||||
Central Córdoba | 1:3 | Racing Club | ||||
3:00 AM | ||||||
CA Talleres | 1:0 | Vélez Sarsfield | ||||
9:00 PM | ||||||
Gimnasia | 2:1 | Dep. Riestra | ||||
Sarmiento Junin | 0:1 | Newell's | ||||
11:30 PM | ||||||
Independiente | 1:1 | Atl. Tucumán | ||||
Mon 4/1/242:00 AM | ||||||
Ind. Rivadavia | 1:2 | Banfield | ||||
Tue 4/2/2412:00 AM | ||||||
Platense | 1:2 | Godoy Cruz |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/6/2412:30 AM | ||||||
Vélez Sarsfield | 0:0 | Argentinos Jrs. | ||||
2:00 AM | ||||||
Banfield | 0:1 | Independiente | ||||
10:00 PM | ||||||
Newell's | 1:3 | Boca Juniors | ||||
Sun 4/7/2412:15 AM | ||||||
San Lorenzo | 0:2 | Defensa | ||||
Estudiantes LP | 5:0 | Central Córdoba | ||||
2:30 AM | ||||||
CA Talleres | 1:1 | Ind. Rivadavia | ||||
Unión Santa Fe | 1:2 | Belgrano | ||||
9:00 PM | ||||||
Barracas C. | 3:2 | Instituto ACC | ||||
Atl. Tucumán | 3:2 | Gimnasia | ||||
11:30 PM | ||||||
Racing Club | 2:0 | Lanús | ||||
Mon 4/8/242:00 AM | ||||||
River Plate | 2:1 | Rosario Central | ||||
8:30 PM | ||||||
Dep. Riestra | 0:0 | Huracán | ||||
Tue 4/9/241:00 AM | ||||||
Platense | 3:1 | Tigre | ||||
Godoy Cruz | 1:0 | Sarmiento Junin |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/13/2410:00 PM | ||||||
Tigre | 0:1 | Unión Santa Fe | ||||
Sun 4/14/2412:00 AM | ||||||
Huracán | 4:0 | Atl. Tucumán | ||||
9:00 PM | ||||||
Sarmiento Junin | 0:1 | Platense | ||||
11:00 PM | ||||||
Gimnasia | 1:2 | Banfield | ||||
Mon 4/15/2412:00 AM | ||||||
Central Córdoba | 0:0 | San Lorenzo | ||||
Tue 4/16/241:00 AM | ||||||
Ind. Rivadavia | 0:1 | Vélez Sarsfield | ||||
Independiente | 2:2 | CA Talleres | ||||
Instituto ACC | 1:3 | River Plate | ||||
Argentinos Jrs. | 3:3 | Barracas C. | ||||
Wed 4/17/2412:30 AM | ||||||
Boca Juniors | 1:0 | Godoy Cruz | ||||
Lanús | 1:2 | Estudiantes LP | ||||
Belgrano | 0:4 | Racing Club | ||||
Defensa | 1:0 | Newell's | ||||
Thu 4/18/2412:30 AM | ||||||
Rosario Central | 1:1 | Dep. Riestra |